Kyudo - najstarsza i zaliczana do najszlachetniejszych spośród japońskich sztuk walki jest w Polsce dyscypliną stosunkowo młodą i raczej nieznaną.

 

W odróżnieniu od innych sztuk walki w Kyudo funkcję przeciwnika spełnia nie człowiek lecz nieruchoma tarcza. Jej nieruchomość choć bezsprzeczna, wcale nie ułatwia zadania. Pierwszym zadaniem łucznika jest trafienie w tarczę. Pozbawiony instrumentów celowniczych i niezwykle długi łuk wydaje się początkującemu łucznikowi przeszkadzać w odniesieniu sukcesu.

 

Skuteczność strzału zależy od zachowania odpowiedniej sylwetki łucznika oraz prawidłowego wykonania techniki.

 

Kolejnym etapem jest doskonalenie techniki strzału. Celność strzału zależy wyłącznie od strzelca, a więc nie tylko od jego umiejętności, ale również od jego nastroju i wypracowanego sposobu koncentracji. Żeby strzał był nie tylko celny ale i przyniósł strzelcowi satysfakcję musi nastąpić zjednoczenie strzelca, łuku i techniki. Źródło wszelkich niepowodzeń tkwi w strzelcu i tylko on może rozwiązać problem i zbliżyć się do ideału. Dzięki temu praktykujący Kyudo uczą się odpowiedzialności za własne porażki. Stają się również odpowiedzialni za swoje sukcesy. Sprawia to, że ćwiczenie Kyudo przyczynia się do psychicznego wzmocnienia łucznika, który wyznaczając wokół siebie własną przestrzeń uczy się działać w jej obrębie. W przestrzeni wokół łucznika są także inni ludzie. Wspólne treningi Kyudo pomagają rozwijać umiejętności godzenia trudnej sztuki koncentracji z niemniej wymagającą umiejętnością współdziałania z innymi łucznikami Złożony proces budowania i poszanowania autonomiczności – własnej i innych dzięki wspólnym treningom przebiega w zgodzie z najważniejszymi zasadami.

 

Naczelna zasada Kyudo nakazuje kierowanie się trzema głównymi celami: Shin (prawda, czystość), Zen (dobro) i Bi (piękno). Czystość, prawdziwość formy, jej dokładne wykonanie gwarantuje trafienie celu. Dobro rodzi się gdy łucznik przepełniony spokojem i wewnętrzną równowagą współdziała z pozostałymi łucznikami. Piękne natomiast jest to co czyste i to co dobre. Piękna jest także forma każdego łucznika z osobna oraz forma wspólnego strzelania. Podobnie jak w innych sztukach walki w Kyudo istnieją różne szkoły i style. W każdym stylu obowiązuje tylko jedna forma (kata). Jej opanowanie w stopniu gwarantującym powtarzalność zajmuje jednak niezwykle dużo czasu. Wykonywane podczas napinania łuku ruchy stanowią sekwencję złożoną z ośmiu faz (shaho hassetsu). Każda faza musi być wykonana dokładnie a cała sekwencja musi być wykonana płynnie i w odpowiednim, równym tempie. Każde zaburzenie wewnętrznego spokoju i równowagi łucznika powoduje zakłócenie płynności kata i obniża celność. Strzała osiągnie cel tylko wtedy gdy ciało i umysł pozostającego w stanie równowagi łucznika znieruchomieje tak samo jak nieruchomy pozostaje cel do którego strzela. Dlatego jedynym sposobem na osiągnięcie dobrej celności jest regularny trening, w czasie którego ciało zapamiętuje ruch po to aby umysł pozostawał wolny od niepewności i napełniał się równowagą.

 

W Warszawie pierwsi regularnie trenujący łucznicy Kyudo pojawili się 13 lat temu. Naukę rozpoczęli niezależnie w dwóch różnych stylach techniki, wywodzącym się z technik bojowych Heki i mającym wiele elementów strzelania ceremonialnego Shomen. I tak jest do dzisiaj. Jeden klub – dwa style. Obok siebie, dwie czyste formy współdziałają we wzajemnym poszanowaniu. Shin – Zen – Bi.

 

Nauka Kyudo w SOTO prowadzona jest przez doświadczonych instruktorów Polskiego Stowarzyszenia Kyudo. Działa grupa początkująca i zaawansowana. Przez cały czas można się do nich dołączyć. Na początek do ćwiczenia Kyudo nie potrzeba żadnych specjalnych strojów. Wystarczy dres, z zasłoniętymi kolanami i T-Shirt lub Keikogi (czyli kimono) z dowolnej innej Sztuki Walki.

 

Założone w 2012 roku Polskie Stowarzyszenie Kyudo stawia sobie za cel popularyzację tej dyscypliny i podnoszenie poziomu obecnie trenujących osób. Dba również o poziom szkoleń odbywających się w kilku ośrodkach w kraju.

 

 

 

Mini Słowniczek:

Yumi - łuk używany w łucznictwie japońskim. Ma konstrukcję refleksyjną, asymetryczną. Zbudowany tradycyjnie z drewna i bambusa w formie kompozytu. Obecnie w powszechnym użyciu są łuki drewniane, wzmacniane włóknem szklanym, węglowym bądź kewlarem.

Ya - strzały używane w łucznictwie japońskim. Promienie wykonane były tradycyjnie z bambusa, nasadki z rogu a lotki z piór ptaków drapieżnych. Groty wykonane są ze stali.

Kake (Yugake) - rękawica używana w łucznictwie japońskim. Spełnia rolę ochronną dla kciuka prawej dłoni, a także umożliwia prawidłowy uchwyt cięciwy i strzały. Wykonana tradycyjnie ze skóry jelenia.

 

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę: