Walka mieczem – Koryu-bujutsu - stara, tradycyjna szkoła walki

 

Ken-Jutsu nierozerwalnie związane jest z japońską historią. Pierwsze wzmianki o tej sztuce walki pochodzą już z XIII wieku, a miała być ona sekretnym sposobem walki stosowanym przez samurajów. Od początku jej istnienia używano jej do kształtowania charakteru i wzmacniania ciała. Trudno zrozumieć znaczenie Ken-Jutsu bez zrozumienia roli, rangi miecza dla japońskiego samuraja i generalnie wagi jaką on posiada w kulturze japońskiej. Miecz symbolizował pochodzenie samuraja, jego rangę, przypisywano mu właściwości magiczne, mistyczne.

 

Siłę Ken-Jutsu i jej niebagatelną rolę najlepiej oddaje fakt, że to właśnie z niej powstało: Battodo, Iaido i Kendo. Do tego niezwykłego sukcesu na pewno przyczyniły się wysokie wymagania jakie ta sztuka stawiała przed swoimi adeptami. Ćwiczący rozwijali zdolności umysłowe, duchowe oraz ćwiczyli kondycję.

 

Nacisk kładziony jest głównie na doskonalenie wykonywania danych technik oraz właściwe oddychanie. Drewniane miecze Bokken służą w Ken-Jutsu do wykonywania zestawów ćwiczeń – kata. W SOTO do ćwiczenia pierwszej, podstawowej serii Kihon-Dachi wykorzystuje się gruby, drewniany miecz Bokuto (z Tsubą). Do pozostałych serii stosujemy zazwyczaj bambusowy miecz obszyty skórą Fukuroshinai (Fukurojinai). Oprócz kata ćwiczone są dobycia miecza – Batto-Jutsu – z użyciem prawdziwego miecza Katana, rzadziej Iaito. Urozmaiceniem zajęć są ćwiczenia Tsubazeri polegające na spontanicznym, ale technicznym rozwiązywaniu sytuacji w zwarciu.

 

W naszym dojo kultywujemy dorobek ponad pięćsetletniej tradycji szkoły Ko-Ryu miecza Ken-Jutsu Kashima Shin Ryu. Techniki te tworzono i używano od średniowiecza na polach bitew, w pojedynkach z mieczem i bez niego. Nasi instruktorzy oraz zaawansowani ćwiczący szkolą sie m.in. w Japonii pod okiem sensei'a Minoru Inaba, który obecnie posiada tytuł Meiyo Shihan w Shiseikan Budojo w Tokyo, mieszczącym się na terenie Meiji Jingu, jednej z głównych świątyń w stolicy Japonii.

 

Podstawą w ćwiczeniach szkoły Kashima Shin Ryu jest opanowanie silnego, stabilnego „centrum”, kontroli ciała i umysłu na bardzo wysokim poziomie, głównie poprzez umiejętne sterowanie napięciem, dynamiką, relaksacją, ruchem po spirali, z wykorzystaniem właściwego oddechu i koncentracji, także Kiai.

 

Strony internetowe:

Shiseikan Budojo w Tokyo (JP)

ISBA (International Shiseikan Budo Association)

 

 

 

Mini Słowniczek:

Bokken - miecz drewniany

Bokuto - drewniany, cięższy miecz

Hakama - długie, samurajskie, szerokie spodnie, w których ćwiczą adepci Ken-Jutsu

Kamiza - ściana główna, honorowa w Dojo (sali ćwiczeń)

Kata - forma, formalny układ ćwiczeń

Naginata - halabarda

Shinken - prawdziwy miecz (Katana)

Suburi - podstawowe cięcia

Tameshigiri - próba cięcia wykonywana prawdziwym mieczem

Tanto - nóż

Tsuba - garda, jelec tarczowy miecza

Yari - włócznia

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę: