Tradycyjnie Ju-Jitsu bywa nazywane sztuką ustępliwości, łagodności, miękkości. Właśnie temu systemowi przypisuje się zapoczątkowanie wielowiekowej tradycji japońskich sztuk walki. Ju-Jitsu było i jest podstawą wielu sztuk walki – tradycyjnych i współczesnych. Sambo rosyjski system walki wiele zawdzięcza Judo, a to z kolei bardzo wiele zawdzięcza właśnie Ju-Jitsu. Istnieje teoria mówiąca, że sztuki walki powstałe na bazie Ju-Jitsu rozwinęły jego trzy najważniejsze drogi. Karate rozwijało kopnięcia i techniki ręczne, Judo rzuty i dźwignie, natomiast Aikido wypracowało techniki wykorzystujące energię przeciwnika przeciw niemu samemu.

 

Niezwykle skuteczne techniki pozwalały na pokonanie nawet kilku uzbrojonych przeciwników jednemu adeptowi Ju-Jitsu. Celem nadrzędnym było zminimalizowanie czasu, energii, wysiłku potrzebnego do całkowitego pokonania przeciwnika. W tym celu kolejni mistrzowie wypracowali bardzo szeroki repertuar technik. Chwyty, dźwignie, uderzenia, kopnięcia, duszenia, trzymania oraz ataki na newralgiczne punkty ciała stały się znakiem rozpoznawczym Ju-Jitsu. Skuteczność ma także swoją podstawę nie tylko w szerokim wachlarzu technik, ale i w stojącej za nimi ogólnej zasadzie. Ju yoku go sei-suru – elastyczną ustępliwością pokonać twardą siłę.

 

Ju-Jitsu uważa się za sztukę walki będącą istnym rogiem obfitości technik, które dają możliwość tworzenia niezliczonej ilości kombinacji. Co ważne wszystkie one służą tylko i wyłącznie do skutecznej obrony. Wykorzystane w ataku sprzeniewierzają się podstawowej zasadzie Ju-Jitsu unikania konfliktu i stosowania technik tylko w ostateczności i tylko do samoobrony.

 

 

Mini Słowniczek:

Bokken - jest to wykonany z jednego kawałka drewna miecz do ćwiczeń.

Dojo - jest to miejsce treningów, medytacji. Tradycyjnie w przestrzeni tej panują odpowiednie sposoby zachowania się (Etykieta Dojo).

Hakama - szerokie, plisowane spódnico-spodnie używane przez Aikidoków. Tradycyjnie mogą je nosić tylko mistrzowie, ewentualnie uczniowie o wysokim stopniu zaawansowania.

Jo - jest to treningowy kij drewniany. Według legendy jego kształt miał powstać w wyniku wielodniowej medytacji mistrza Gonnosuke Muso, który w XVI wieku go stworzył.

Keikogi - jest to bawełniane ubranie treningowe używane w większości japońskich sztuk walki. Składa się ze spodni i bluzy.

Obi - wiązany od przodu pas. Jego kolor oznacza stopień umiejętności. W większości sztuk walki czarny kolor oznacza mistrza.

Tanto - obronny sztylet przeznaczony zazwyczaj do pchnięć.

Tatami - jest to tradycyjna, ryżowa mata używana w Dojo - we współczesnych Dojo używa się mat treningowych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zori - plecione, słomiane sandały.

 

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę: