Wymagania egzaminacyjne PFA

 

O-sensei – Wielki Mistrz – Morihei Ueshiba w pierwszej połowie XX wieku opracował system, który jest drogą prowadzącą od pracy nad ciałem, technikami obrony do rozwoju duchowego. Traktowanie Aikido jako kolejnej sztuki walki byłoby dużym błędem i uproszczeniem. Splata się w nim wymiar duchowy, etyczny i fizyczny. Już sama nazwa na to wskazuje. Aikido powstało z połączenia japońskich słów Ai, Ki i Do. Oznaczają harmonię ciała, umysłu i ducha czyniącą z człowieka istotę lepszą, wrażliwszą i pełną spokoju.

 

Morihei Ueshiba widział swój system jako nieustanną pracę nad sobą. Odrzucał współzawodnictwo, negował chęć zaszkodzenia atakującemu nas napastnikowi. Mistrz czerpiąc głównie z Ju-Jitsu oraz szermierki stworzył sztukę walki, która nie unika konfrontacji, ale liczy się z konsekwencjami wykonanych technik. Jej celem jest tylko i wyłącznie obezwładnienie napastnika. Głęboko humanistyczny przekaz spotkał się z dużym rezonansem na świecie i przyczynił się do spopularyzowania Aikido.

 

Równie atrakcyjna jest strona wizualna Aikido. Techniki niejednokrotnie przypominają taniec. Ćwiczący, ubrani w Hakama – szerokie spodnie samurajskie – wykonują rzuty, dźwignie, pady, uniki. Ich ruchy są płynne i miejscami majestatyczne. Walka wręcz uzupełniona bywa walką z użyciem kija, bądź drewnianej repliki japońskiego miecza bokken oraz noża tanto.

Charakterystyczne dla Aikido jest zastosowanie ruchów po kole, które pozwala zneutralizować energię napastnika i użyć jego siły przeciw niemu samemu. Obrona i jej efektywność nie jest więc całkowicie zależna od warunków fizycznych, siły, wieku czy płci.

 

Ścisłe powiązanie ciała, umysłu i ducha w Aikido pozwala pracować nad autentyczną pewnością siebie, która wyraża się w ciele i zachowaniu. Sala do ćwiczeń - Dojo - staje się miejscem, w którym doskonaląc techniki doskonalimy także nasz charakter. Aikidoka uczy się panować nad sobą, pozbywa się stresu, napięcia, lęku. Jego ruchy stają się miękkie, łagodne a umysł wyciszony. Trening pozwala lepiej funkcjonować w trudnych sytuacjach.

 

Na zajęciach w naszym Dojo szczególny nacisk kładziemy na dokładność, precyzyjność wykonywania każdej z technik. Uczymy rozumieć jej mechanizm na różnych poziomach – cielesnym, fizjologicznym i duchowym. Pracujemy nad właściwym oddechem, kontrolą napięć mięśniowych. Uczymy się płynnie przechodzić od napięcia do stanu głębokiego rozluźnienia. Na macie - Tatami ćwiczą osoby w różnym wieku, bowiem Aikido jest sztuką walki, którą z powodzeniem mogą uprawiać dzieci, młodzież, osoby dojrzałe i starsze.

 

 

Wywiad z sensei'em Christianem Tissier, Shihanem, który uczestniczył i wykonywał pokazy podczas World Combat Games 2013. W materiale tym (w jęz. angielskim) daje on odpowiedź dlaczego ćwiczymy Aikido i co staramy się osiągnąć. Wypowiada się również bardzo przejrzyście w kwestii dlaczego Aikido może być praktykowane przez każdego.

 

Poniżej reportaż z Dojo Sensei'a Christiana Tissier (7 Dan Aikikai) z Vincennes pod Paryżem, którego uczniem jest Sensei Tomasz Sowiński (5 Dan Aikikai) i które to Dojo odwiedza również wielu Aikidoków ćwiczących w SOTO (materiał w języku francuskim):

 

Mini Słowniczek:

Bokken - jest to wykonany z jednego kawałka drewna miecz do ćwiczeń.

Dojo - jest to miejsce treningów, medytacji. Tradycyjnie w przestrzeni tej panują odpowiednie sposoby zachowania się (Etykieta Dojo).

Hakama - szerokie, plisowane spódnico-spodnie używane przez Aikidoków. Tradycyjnie mogą je nosić tylko mistrzowie, ewentualnie uczniowie o wysokim stopniu zaawansowania.

Jo - jest to treningowy kij drewniany. Według legendy jego kształt miał powstać w wyniku wielodniowej medytacji mistrza Gonnosuke Muso, który w XVI wieku go stworzył.

Keikogi - jest to bawełniane ubranie treningowe używane w większości japońskich sztuk walki. Składa się ze spodni i bluzy.

Obi - wiązany od przodu pas. Jego kolor oznacza stopień umiejętności. W większości sztuk walki czarny kolor oznacza mistrza.

Tanto - obronny sztylet przeznaczony zazwyczaj do pchnięć.

Tatami - jest to tradycyjna, ryżowa mata używana w Dojo - we współczesnych Dojo używa się mat treningowych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Zori - plecione, słomiane sandały.

 

SOTO - Dalekowschodnie Centrum Kulturalno-Sportowe

Tel.: +48 22 299 01 30

recepcja@soto.waw.pl

Jeśli zauważyłeś błąd na stronie - zgłoś nam na maila: redakcja@soto.waw.pl

Poleć tę stronę: